Ücretsiz Danışma Hattı

Anonim Şirket mi Limited Şirket Mi?

Anonim Şirketler                                    Limited Şirketler

1. Bir kişi ile kurulabilmektedir. 1. Bir kişi ile kurulabilmektedir.
2. Yönetim kurulu üyesi olmayan ortağın, şirketten tahsil edilemeyen vergi ve SSK (4/a) primi borçlarından “1 kuruş dahi” sorumluluğu olmamaktadır. 2. Şirketin vergi ve SSK (4/a) primi borçlarının, şirketten ve müdürden tahsil edilemeyen kısmından tüm mal varlığı ile sorumludur.
3. Şirket pay senedinin, iki yıl geçtikten sonra satılmasından doğan kazanç tutarı gelir vergisine tabi tutulmamaktadır. 3. Şirket hissesi 5 yıl hatta 15 yıl sonra dahi satıldığında, elde edilen kazanç, değer artışı kazancı olarak gelir vergisine tabi tutulmaktadır.
4. Şirket hisse satışının, noterden yapılma mecburiyeti yoktur. Hamiline yazılı pay senedi varsa pay senedinin teslimi yeterlidir. Ticaret sicilinde tescil mecburiyeti de olmamaktadır. 4. Şirket hisse satışının, noterden yapılma mecburiyeti vardır. Ayrıca genel kurul onayı gereklidir. Pay devri onayının, Ticaret Siciline tescili olması gerekiyor.
5. Halka açılma olanağı bulunmaktadır. 5. Halka açılma olanağı bulunmamaktadır.
6. Hamiline pay senedi bastırma işleminden kaynaklanan bazı özel avantajları bulunmaktadır. 6. Hamiline pay senedi bastıralamaz, nama yazılı pay senedi bastırılabilir ama bunu sadece ortaklığı ispat için kullanabilir. Satışında ise vergi avantajı bulunmamaktadır.
7. Ortaklar ve ortaklara yakın kişilerin şirkete verilen ve özkaynakların yerini tutan , ödünçler her zaman iade edilebilir. 7. Anonim şirketlerin aksine, sırada en sonda yer alanlar da dahil olmak üzere, diğer tüm alacaklardan sonra iade edilmektedir.
8. Şirket sözleşmesi, esas sermayesinin yarısını temsil eden ortakların kararıyla değişebilmektedir. 8. Şirket sözleşmesi, esas sermayenin üçte ikisini temsil eden ortakların kararıyla değiştirilebilmektedir.

 

Yapmış olduğumuz karşılaştırmalardan sonra girişimciler için anonim şirket kuruluşunun daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Vergisel avantajlar, pay senetlerinin devri, hamiline hisse senedi çıkarma avantajı vb. konuları Anonim şirketleri Limited şirketler karşısında cazip kılmaktadır. Ancak tabi ki karar size ait ve her türlü şirket kuruluşu ile ilgili işlemlerinizin hatasız yapılması için muhakkak mali müşavir desteği almanız gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Whatsapp

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.