Ücretsiz Danışma Hattı

Asgari geçim haddi 3 bin 299 lira

Türkiye Kamu-Sen, "2012 ocak ayında, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddini, 3 bin 299 lira olarak belirlediğini" bildirdi.

Türkiye Kamu-Sen´den yapılan açıklamada, konfederasyonun Araştırma Geliştirme Merkezinin yaptığı 2012 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının yüzde 1,75 oranında artarak, bin 635 lira 33 kuruş olarak hesaplandığı belirtildi.

Dört kişilik ailenin asgari geçim haddinin ise yüzde 2,33 oranında artarak, 3 bin 299 lira 40 kuruş olarak tespit edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çalışan tek kişinin açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 2 oranında arttı ve bin 257 lira 60 kuruş oldu. Yapılan araştırmada bir memur ortalama maaşının yüzde 74,48´ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ocak 2012 maaşından geriye yalnızca 440 lira 26 kuruş kaldı."

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,memur maaşlarına yapılan artışların gerçek enflasyonu karşılamadığını öne sürdü.

Koncuk, "2002´den beri enflasyon yüzde 133,89 oranında artarken vatandaşlarımızın tüketmek zorunda olduğu ürünlerin fiyatı yüzde 164,64 oranında artış gösterdi. 9 yılda maaşlarının üçte birini kaybeden kamu çalışanları 2012 yılı için henüz zam alamamışlardır. Memurlarımız aylık 440 liraya geçinmek zorunda kalmaktadırlar" görüşünü savundu.

CNN TÜRK


17.02.2012

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

  • Bağımsız denetimde son durum
    Yeni kanun; tacirleri ve şirketleri ilgilendiren birçok konuda yeni hak ve yükümlükler getirdi. Şüphesiz yeni dönemde sermaye şirketleri için baştan aşağı değişen şeylerden birisi de denetim oldu.
  • 2012 Damga Vergisi Oranları
    Bakanlığımızca 2011 yılı için yeniden değerleme oranı % 10,26 (on virgül yirmialtı) olarak tespit edilmiş ve 410 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile ilan edilmiş bulunmaktadır.
  • Kaçak elektriğin faturası dürüstlere
    Ülkemizde kaçak elektrik kullanımıyla sıkça karşılaşılıyor. Bu fiil, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu´nda (TCK) ´hırsızlık´ suçları arasında yer alıyor.
%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Whatsapp

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.