Ücretsiz Danışma Hattı

Bağ-Kur lunun borcu siliniyor

Yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile esnafın borçlarına yeniden yapılandırma kapısı açılırken, Bağ-Kur prim borçlusuna da af geldi. Yasa ile 30 Nisan 2008´den önce 5 yıla kadar Bağ-Kur prim borcu olanların borçları otomatik olarak silinecek. Borçların silinmesi için başvuru zorunluluğu bulunmuyor. Uzmanlara göre, bugün prim borcu olan ancak bunu ödeyemeyenlerin sigortalılıklarını durdurmak suretiyle prim borçlarını sildirmelerinde bir engel bulunmuyor. Primlerini ödeyebilecek duruma geldiklerinde tekrar kuruma başvurarak, prim borcunu ödeyip silinen günlerini geri kazanmaları mümkün olabiliyor. Prim borcunu ödemeyip mal beyanında bulunmayan Bağ-Kur´lular, kimi zaman hapis cezası ile karşı karşıya kalabiliyordu. Yasayla bu tabloya son verilmiş oldu.

YAPILANDIRMA İMKANI
Yasayla, Sosyal Güvenlik Kurumu´ndan (SGK) emekli aylığı aldığı halde, esnaf ve sanatkar olarak yeniden işyeri açan ve ödenmesi gereken primi ödemeyenlere de yapılandırma geldi. Bu durumda olan esnaf, 3 ay içinde başvurarak prim borcunu yapılandırabilecek. Yaklaşık 600 bin esnaf prim borçlarının yapılandırması uygulamasından yararlanacak.

TAKVİM


14.01.2013

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

  • Ne zaman emekli olabilirim?
    7.02.1962 doğumluyum. 26.01.1989 tarihinde Bağ-Kur?lu oldum ve 31.12.2007 tarihine kadar Bağ-Kur?da devam ettim. Toplam 18 yıl, 11 ay hizmetim var. 1982-1984 yıllarında 20 ay olarak yaptığım askerlik dönemimi de borçlandım.
  • Kıdem Tazminatına Hak Kazanabilmek İçin Prim Gün Sayısı
    1475 sayılı İş Kanunu?nun halen yürürlükte olan 14. Maddesinin 5. Fıkrası; ? 506 sayılı Kanunun 60. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları
  • Ev Hizletmetlisi Çalışma Şekli
    Genelde ev hizmetlisi olanların ilişkisi 4857 sayılı İş Kanun istisna hükümlerine göre İş Hukukuyla ilgisi olmadığı iddia edilir. Yargı Kararlarında bununla ilgili çeşitli kararlarda mevcuttur.
%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.