Ücretsiz Danışma Hattı

Belgesiz Mala Nasıl Ceza Kesilir

* Fatura bir malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren en geç yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.

* Malın faturasız teslim alınması ve yapılan inceleme sırasında da söz konusu faturayı ibraz edememiş bulunması durumunda mükellefe ceza kesilir.

* Fatura ibrazı için mükellefe on günlük süre verilir ve bu süre içinde alış belgelerinin ibraz edilmesi istenir.
   
* Bu belgeler ibraz edilmezse mal ve hizmetlerin teslim tarihindeki emsal bedeli üzerinden hesaplanan KDV mükellef adına re´sen tarh edilir. Ayrıca vergi cezası da uygulanır.

* Mal satanın yapılan incelemeler sırasında bulunabilmesi halinde faturasız mal alan mükellef kendilerine kesilmesi öngörülen cezadan kurtulabilir.

* Bu bağlamda da faturasız mal bulunduran mükellefin ayrıca kendisine fatura kesmeyen satıcıdan kesilmeyen faturayı en azından fatura düzenleme süresi içinde istemesi gerekir.

Kaynak : Muhasebenet.net / Veysi Seviğ

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

  • Mali Müşavir Olmanın Şartları Değişti
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında 5786 sayılı Kanun 26.07.2008 gün ve 26948 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
  • Genel Kabul Görmüş Muhasebe Standartları
    Genel kabul görmüş muhasebe standartları, ilkerleri veya prensipleri olarakta tanımlayabiliriz. Genel kabul görmüş muhasebe standartlarını şu şekilde kısaca tanımlayabiliriz; Muhasebe için gerekli bilgilerinin üretilmesi ve kullanılması sırasında uyulması
  • Vergi Levhası Kalktı mı?
    Vergi levhası tasdik ettirmek ve asmak zorunluluğu tüm vergi mükellefleri bakımından zorunlu olan bir uygulamaydı. 6111 Sayılı Kanun ile bu uygulamada da değişikliğe gidildi.
%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.