Ücretsiz Danışma Hattı

İşsizlik Sorunu Çözülür mü?

Ülkemizin kanayan yaralarından hem de en önemlisi işsizlik çözülür mü? Bu zamana kadar neden çözülmedi? Hükümetler çözmeye çalıştı mı, çözmeye çalıştıysa neden yeterince başarılı olamadı, bunları iyi irdelemek lazım. Çünkü bu durum tek bir nedene bağlı değil, nedenleri ortadan kaldırmadıkça işsizliği de ortadan kaldıramazsınız şimdiye kadar da nitekim öyle oldu.

Peki bu nedenler nelerdir, nasıl çözülür? Bu soruların cevabını bulmak için işsizleri iyi analiz etmek lazım. Yukarıda da belirttiğim gibi bu çok boyutlu bir sorun, önce devlet yönünden ele almak lazım, çünkü devletimizin istihdamı yaratmak için gerekli tedbirleri alması gerekir. Nelerdir bu tedbirler? SGK primleri çok yüksek, primleri düşürmek gerekiyor. Çok işçi çalıştırandan işçi sayısına göre daha düşük prim alınırsa istihdam yaratılmış olur. Ayrıca işsizlerin çoğunluğu vasıfsız, mutlaka insanların vasıfsızlıktan kurtarılması gerekir. Böylece herkese vasfına göre iş bulma olanağı olur. Üniversiteler gelişi güzel açılıyor gerçekten ülkenin ihtiyaçlarına göre fakülteler açılmalı, böylece üniversiteli işsizlik azalacaktır.

Ülkemiz tarım ülkesidir. Ancak ziraat mühendisleri işsiz. Bunlar tarım alanlarında mutlak şekilde “Tarım danışmanları” olarak görevlendirilerek istihdam edilmelidir.

Bol olan tarım alanları devlet tarafından işsiz olanlara belirli kıstaslarla verilmeli ve hem tarım arazilerinin yeniden tarıma katkı yapması hem de bu alanda da, istihdam sağlanmış olur.

Devletimiz bu tedbirleri alır ve gereğini yaparsa işsizlik büyük oranda azalacak, genç insanlar iş umudu ile kapı kapı dolaşmayacaktır.

Saygılarımla.

YAŞAR ERDOĞDU / YENİGÜN


19.04.2013

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Whatsapp

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.