Ücretsiz Danışma Hattı

İşyeri naklinde kıdem tazminatı

İşyeri nakilleri, yani işyerinin bir yerden başka bir yere taşınmasında işçilerin hakları ve iş sözleşmelerinin akıbeti hep merak edilir.

Kimi çalışanlar yeni yere gitmek istemez ve istifa etmek ister. Ama bu kez çalışanlar, acaba işyerinin taşınmasını gerekçe göstererek istifa edip kıdeme bağlı hakları alabilir miyim diye düşünür. İşte ismini vermeyeceğim bir okurum da aynı konudan muzdarip ve diyor ki:


"Sadettin Bey, bizim işyerimiz 25 km uzağa taşındı. Çalışma şartları da iyi olmadığı için ayrılmak istiyoruz. İşveren ise "Kendileri gitsin de tazminat
ödemeyim" diye bekliyor. Ben 1971doğumluyum ve 1987 SSK girişim var. Sekiz yıldır aynı işyerinde çalışıyorum, 7300 gün toplam ödenmiş primim var. Kendi isteğimle işten ayrılsam tazminatımı alabilir miyim? Benim gibi on arkadaşım cevabınızı bekliyor. M. Y."

Öncelikle ifade edelim ki sırf işyeri taşındığı için istifa edip kıdem tazminatına hak kazanma durumu garanti değildir. Toplu sözleşme, bireysel iş sözleşmesi, ulaşım koşulları, işverenin ulaşım güçlüğünü telafi edici tutumları gibi özel koşullar birlikte değerlendirilerek karar verilir. Ancak kıdem tazminatı uygulamasında, toplamda 3600 günü ve 15 yıllık sigortalılık süresini dolduranlar, kendi istekleriyle işten ayrılsalar dahi kıdem tazminatı alabilirler. Bunun için önce ilgili SGK müdürlüğünden "Kıdem tazminatı alabilir" yazısını almanız gerekir. Siz 1987 girişli olduğunuz için 15 yılı tamamlamışsınız. Prim gününüz de 3.600 günü fazlasıyla geçmiş. Dolayısıyla söz konusu yazıyı işverene vererek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.


Dilediğiniz zaman borçlanabilirsiniz


Soru: 1990-1994 döneminde halk eğitim merkezinde usta öğretici olarak çalıştım. Bu yıllar arasında 371 gün SSK primim ödenmiş. Ayrıca 2 doğum yaptım ve hala çalışmaktayım. Toplam 1250 ödenmiş primim var ve 1970 doğumluyum. Doğum borçlanması ve halk eğitim borçlanması yapabilir miyim? Ayrıca çalışmaya devam ederken borçlanmaları yapabilir miyim? Tuğçe Uzun


Cevap: Tuğçe Hanım, doğumlarınız 1990 yılı ve sonrasında gerçekleştiyse, iki çocuk için toplam 1440 gün (4 yıl) borçlanma yapabilirsiniz. Ayrıca halk eğitim merkezinde ayda 30 günden az bildirildiğiniz dönemleri de borçlanabilirsiniz. Çalışmaya devam ederken de borçlanma yapabilirsiniz.


İkinci aylığı alabilir


Soru: Bizim %100 kronik şizofren hastamız var. Kendisi 1959 doğumlu ve 1999 yılında askeri hastaneden malulen emekli edilmiş. Halen askeri malullük aylığı almakta.1986 yılında sadece bir yıllık çalışmışlığı bulunmakta. Kendisi SSK´lı olarak 5000 iş gününü doldurursa, ikinci bir aylığı da alabilir mi? Ahmet Tekin


Cevap: Ahmet Bey, anladığım kadarıyla hasta olan yakınınıza vazife malullüğü aylığı değil, adi malullük aylığı bağlanmış. Adi malul aylığı alanlara SSK´dan ikinci aylık bağlanmaz. Ancak memuriyette geçen hizmetlerinin üzerine SSK (4/a) kapsamında prim ödenir ve 5000 gün doldurulursa, normal emekli aylığı bağlanması söz konusu olabilir.


SADETTİN ORHAN / BUGÜN

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Whatsapp

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.